Telefonul mobil, e-mailul si ceasurile desteptatoare afecteaza grav sanatatea
Data publicarii: 27-10-2006
Posta electronica si sforaitul sotului, stresul femeilor
O alta cercetare, realizata de data aceasta de oamenii de stiinta britanici, a scos la iveala ca femeile isi incep ziua mai stresate decat barbatii.
Pe langa faptul ca au atat de multe lucruri de facut dimineata (pregatirea micului dejun, a copiilor, menajul, machiajul), mai nou, trebuie sa-si verifice si posta electronica. In plus, ele nu dorm tot atat de bine ca si partenerii lor.
Doar 9% dintre femeile participante la studiu au declarat ca se odihnesc bine in fiecare noapte, fata de 15% dintre barbati. Aproximativ 30a dintre femei spun ca au probleme cu somnul din cauza ca partenerul lor sforaie, in timp ce numai 13% dintre barbati afirma asta.
Desteptatorul creste adrenalina si tensiunea arteriala
Japonezii au facut si ei un studiu, incercand sa impace de data aceasta ambele sexe: atat femeile, cat si barbatii incep ziua prost din cauza ceasurilor desteptatoare care afecteaza sanatatea.
Sunetul lung si strident al acestora creste nivelul de stres si, mai mult, poate afecta inima, arata expertii de la National Institute of Industrial Health din Japonia.
"Organismul este vulnerabil in primele ore ale diminetii, iar soneria unui ceas desteptator poate exacerba aceasta slabiciune", spune profesorul Chris Idzikowski de la Edinburgh Sleep Centre.
In ultima parte a noptii, fiziologia generala a organismului este neregulata, au loc fluctuatii mari de tensiune arteriala, de ritm cardiac si de respiratie.
Sunetul brusc al ceasurilor desteptatoare creste nivelul de adrenalina, ridica nivelul de stres si poate provoca aparitia hipertensiunii arteriale si chiar depresie daca starea de stres persista luni la rand. Senzatia care apare este similara mahmurelii, iar abilitatea de a gandi poate fi puternic afectata.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Studiu Deloitte: 2/3 din companii invoca lipsa de experienta a noilor angajati, in timp ce posturile de incepatori sunt preluate de AI
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România