Sarkozy critica faptul ca euro e singura moneda din lume supraapreciata
Data publicarii: 30-05-2007 | InternationalPresedintele francez Nicolas Sarkozy a spus, marti, ca euro este singura moneda din lume care a continuat sa se aprecieze in raport cu dolarul american, yuanul chinezesc si yenul japonez, informeaza Reuters. Sarkozy s-a plans, in mod repetat, din cauza intaririi euro, despre care a spus ca dauneaza exportatorilor francezi, precum companiei-mama a Airbus, EADS. Acesta a mai spus ca zona euro are nevoie de "un guvern economic" care sa priasca muncii si cresterii economice.
"Cum sa continui sa faci exporturi daca euro este singura moneda din lume care continua sa creasca fata de dolar, yen sau yuan", a spus Sarkozy in timpul unei vizite efectuate in nordul Frantei.
"Cand mi se spune ca euro este la nivelul potrivit este relativ, deoarece daca celelalte monede se afla la nivelul ne potrivit, atunci cine are de suferit? Producatorii europeni", a adaugat Sarkozy.
Noul presedinte francez a mai spus ca are incredere in independenta Bancii Centrale Europene (BCE) si a adaugat ca "moneda este un element care trebuie sa serveasca nivelului de angajare si cresterii".
Presedintele francez si-a reafirmat parerile despre exportatori. "Stiu ca trebuie sa efectuam reforme, sa reducem deficite, insa cum poate sa faca fata un sector daca profiturile aduse de productivitate sunt consumate din cauza deprecierii artificiale a dolarului fata de euro", a mai spus Sarkozy.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara
- Floreasca Park atrage un nou chiriaș: Leroy Merlin a contractat aproximativ 4.000 metri pătrați în clădire, una dintre cele mai mari tranzacții de închiriere din acest an