BRD: Economia romaneasca va creste cu 1,9% in acest an
Data publicarii: 04-04-2012 | Economie
Produsul Intern Brut al Romaniei va creste cu 1,9% in acest an, estimeaza analistii BRD, care a revizuit in scadere prognoza de crestere economica pe fondul deteriorarii perspectivelor exporturilor. Cresterea PIB va fi stimulata de investitii si de consumul privat. Analistii BRD au coborat si in luna otombrie a anului trecut prognoza de crestere economica a Romaniei pentru 2012 de la 2,8% la 2,1%.
"Consumul privat a revenit in 2011 dincolo de asteptarile noastre initiale si au fost introduse masuri de sprijinire a acestui indicator, din moment ce criza datoriilor de stat din zona euro va trage in jos dinamica exporturilor Romaniei. Anticipam cresterea consumului privat cu 2,5%, in timp ce formarea de capital fix ar trebui sa avanseze cu 6,5% in 2012. Cu toate acestea, am revizuit semnificativ, in sens negativ, estimarile privind dinamica exporturilor, la 6%, depasita de cresterea importurilor, de 7,8%. Contributia neta a exporturilor va ramane negativa, in timp ce investitiile si intr-o oarecare masura consumul privat vor ramane principalele motoare ale PIB", se arata intr-un raport al bancii.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri