Stratopoulos, seful Bancii Romanesti: Nu excludem reluarea fuziunii cu Bancpost
Data publicarii: 12-06-2013 | Finante-BanciMarinos Stratopoulos, grecul care conduce de trei ani Banca Romaneasca, nu exclude ca fuziunea cu Bancpost sa fie reluata la un moment dat, chiar daca bancile-mama de la Atena vor continua sa functioneze separat, considerand ca ar fi greu ca aceste doua banci sa atinga in mod separat o masa critica de clienti si sa devina profitabile.
"Oficial, procesul de fuziune este doar suspendat. Nu este exclus ca bancile din regiune ale celor doua grupuri sa fuzioneze chiar daca in Grecia acestea vor continua sa functioneze separat. Nu exista nicio discutie oficiala in acest sens, dar probabil ca in viitor va fi. Noi nu operam in prezent pe scenariul unei fuziuni viitoare cu Bancpost, dar nu excludem aceasta posibilitate. Este un scenariu plauzibil", a declarat Stratopoulos.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri