Franta anunta reducerea taxelor pe venit cu un miliard de euro
Data publicarii: 28-09-2016 | EconomieGuvernul francez a analizat miercuri proiectul de buget pe 2017, care prevede reducerea taxelor pe venit cu un miliard de euro (1,1 miliarde de dolari), transmit AP si Reuters.
Aproximativ cinci milioane de gospodării cu câștiguri mici și medii vor beneficia de pe urma noilor reglementări.
Guvernul președintelui Francois Hollande a majorat taxele la începutul mandatului său, în 2012, pentru a reduce deficitul bugetar, dar din 2014 a atenuat treptat povara fiscală, pe fondul nemulțumirilor plătitorilor de taxe.
Proiectul de buget pe 2017 se bazează pe o creștere cu 1,5% în 2016 și în 2017, în timp ce Fondul Monetar Internațional a înrăutățit prognoza de creștere a Franței în 2017, din cauza incertitudinilor provocate de Brexit. Pentru acest an, FMI și-a menținut la 1,5% estimarea de creștere a economiei franceze, în linie cu prognoza Guvernului de la Paris, dar pentru anul viitor se așteaptă la un avans de 1,25%, față de 1,5% previzionat anterior.
Guvernul s-a angajat să reducă anul viitor deficitul la 2,7% din PIB (de la 3,3% din PIB previzionat pentru acest an). Ar fi pentru prima dată din 2007 când deficitul va fi sub limita de 3% din PIB stabilită de UE.
Guvernul francez a promis să reducă emisiunile de obligațiuni anul viitor, pe fondul reducerii deficitului și a rambursărilor mai scăzute. Agenția de gestionare a datoriei publice ar urma să emită în 2017 obligațiuni pe termen mediu și lung în valoare de 185 miliarde de euro (207,46 miliarde de dolari), față de 187 miliarde de euro anul acesta.
Sursa: Agerpress
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Piata de birouri din Bucuresti a crescut in primul trimestru din 2026, dar ramane sub nivelurile pre-pandemie
- Economia Romaniei ramane in recesiune tehnica
- Opinie Deloitte: Conformarea la noile reguli de combatere a spalarii banilor - termene limita, pasi necesari si noi entitati vizate
- Titlurile de stat Fidelis revin în mai: randamente de 7,5% în lei și 6,25% în euro, sub nivelurile anterioare
- Instabilitatea politica zguduie pietele: leul pierde teren, iar riscurile pentru companii se amplifica
- Update 3: Curs record anuntat de BNR: euro depaseste 5,26 lei
- Inceputul lui 2026 arata o tendinta clara a romanilor de a-si planifica din timp vacantele, cu accent pe siguranta
- Cheltuielile auto, din rutina contabila in zona de risc fiscal: de ce a devenit deductibilitatea fiscala o prioritate pentru ANAF
- Polarizare pe piata birourilor: 87% dintre companiile mari isi mentin suprafatele de birouri, in timp ce firmele mici se extind
- Studiu Deloitte Romania despre piata locala de arta: pictura contemporana domina optiunile de achizitie
- Piata logistica intra intr-o faza de ajustare dupa anul record 2025, pe fondul incertitudinilor interne si externe. Perspectivele pe termen lung raman solide
- EY lanseaza inteligenta artificiala autonoma la nivelul intregii organizatii
- Bank of America depaseste asteptarile in T1: profit in crestere cu 17% si venituri peste estimari
- Inflatia revine pe crestere in martie: urca la 9,9%, pe fondul scumpirilor generalizate
- Schneider Electric a testat modelul AI agentic NVIDIA Nemotron pentru managementul alarmelor