Romania are trei companii prezente in clasamentul Deloitte Technology Fast 500 EMEA
Data publicarii: 22-12-2016 | EconomieRomania este prezenta cu trei companii in topul Deloitte Technology Fast 500 EMEA al celor mai dinamice companii de tehnologie din Europa, Orientul Mijlociu si Africa, se arata intr-un comunicat al Deloitte, remis, joi, AGERPRES.
Cele trei companii sunt Tremend, Trencadis și Accesa. Acesta fac parte dintr-un pluton de 39 de companii din Europa Centrală și de Est care au intrat în clasament, după ce anterior au fost incluse în clasamentul Fast 50 al celor mai dinamice companii din regiune.
Liderul clasamentului este compania suedeză Fingerprint Cards, care operează în industria biometrică și are o rată de creștere a veniturilor de 28.000% în ultimii patru ani. Cu o creștere de 13.052%, compania poloneză Codewise este cea mai bine plasată din regiune în Deloitte Technology Fast 500 EMEA, ocupând locul al treilea.
Tremend, o companie specializată în consultanță și soluții software, cu peste 11 ani în business, este cea mai bine plasată companie românească, ocupând locul 285, cu o rată de creștere de 399%. Trencadis, un integrator de sisteme IT care își propune să optimizeze și să inoveze procesele de lucru ale companiilor și instituțiilor în relațiile acestora cu clienții și consumatorii, ocupă locul 301, cu o rată de creștere de 383%. Accesa, o companie care accelerează experiențele digitale folosind tehnologii mobile, cloud sau dispozitive conectate, este pe locul 353, cu o rată de creștere de 330%.
"Industria IT din România este de multă vreme recunoscută pentru inovație și echipele sale de profesioniști dedicați și bine pregătiți. Clasamentul Technology Fast 500 EMEA demonstrează încă o dată că inovația generează, în cele din urmă creștere, chiar și pe o piață în curs de maturizare și tot mai competitivă", a declarat Alina Mirea, partener Deloitte România și coordonator local al proiectului, citată în comunicat.
Ediția din acest an a clasamentului Deloitte Technology Fast 500 EMEA este dominată de companiile din industria software, care numără peste jumătate dintre participanți. Sectorul media este reprezentat de 24% dintre companii, în timp ce sectorul comunicațiilor este pe locul trei (cu peste 10% dintre participanți). Creșterea medie anuală a veniturilor tuturor companiilor din clasament este de 967%, față de 1.012%, realizat anul trecut.
Europa Centrală are 39 de reprezentanți în clasamentul EMEA: Polonia este reprezentată de 15 companii, șase vin din Cehia, patru din Slovacia, în timp ce Croația, România și Ungaria au câte trei companii fiecare. Bosnia și Herțegovina, Bulgaria, Lituania, Serbia și Slovenia au fiecare câte un reprezentant.
Clasamentul Deloitte Technology Fast 500 EMEA reunește companiile de tehnologie cu cea mai mare rată de creștere din Europa, Orientul Mijlociu și Africa (EMEA) în ultimii patru ani. Aflat la a șaisprezecea ediție, programul include peste 20 de țări participante, inclusiv Belgia, Franța, Finlanda, Germania, Italia, Olanda, Turcia, Europa Centrală și Marea Britanie.
Pentru a se califica în clasament, companiile trebuie să îndeplinească următoarele criterii: să dezvolte sau să creeze tehnologii noi și/sau să investească o parte semnificativă din capital în cercetare și dezvoltare; să aibă o structură de acționariat care exclude subsidiarele deținute majoritar de entități strategice; să aibă sediul într-una din țările participante; să fie în business de cel puțin patru ani, să aibă un venit operațional de minimum 50.000 de euro pe an și de cel puțin 800.000 de euro în anul curent.
Sursa: Agerpress
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri