In 2007, romanii si-au dotat casele cu peste 2,5 milioane de aparate electrocasnice
Data publicarii: 21-11-2007 | DiverseRomanii cumpara din ce in ce mai multe frigidere, aragazuri, masini de spalat rufe, hote si masini de spalat vase, noteaza Gardianul. Aproape doua milioane de asemenea unitati se vor vinde pana la sfarsitul acestui an, cu 7% mai mult fata de anul trecut, indica un studiu realizat de firma Arctic in colaborare cu institutul de cercetare GfK.
Aceasta, in ciuda faptului ca preturile electrocasnicelor au crescut in ultimul an. Numai aragazurile s-au scumpit in medie cu zece euro, evolutia pretului fiind rezultatul mixului de produse, explica realizatorii studiului. Chiar si in aceste conditii, vanzarile vor avansa cu 5%. Si masinile de spalat s-au scumpit in medie cu opt euro, in timp ce piata va creste cu 3% - in cazul masinilor de spalat rufe, respectiv cu 15%, in cazul masinilor de spalat vase.
In mod asemanator, si frigiderele au avut mai mare cautare printre romani, chiar daca preturile au urcat cu aproximativ 20 de euro. Rezultatele prezentate par insa slabe comparativ cu vanzarile de televizoare de tip LCD, care au avut o evolutie de-a dreptul spectaculoasa. Romanii au cumparat anul acesta aproape 150.000 de LCD-uri, cifra care arata o crestere de cinci ori a vanzarilor, comparativ cu 2006.
Integral in Gardianul
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des
- Programul de sustenabilitate Schneider Electric își urmărește obiectivele sale pentru 2024
- Impozitarea telemuncii transfrontaliere: tendințe și preocupări la nivel european
- Revolut lanseaza versiunea 5 a aplicatiei B2B, Revolut Business