BNP Paribas nu planuieste o preluare ostila a bancii Societe Generale
Data publicarii: 12-02-2008 | InternationalBanca franceza BNP Paribas nu planuieste o preluare ostila a rivalilor de la Societe Generale, insa ar putea fi interesata de un acord amical cu aceasta, a afirmat luni o sursa avizata, informeaza Reuters.
Potrivit sursei, oferta BNP de 93 euro pe actiune pentru Societe Generale a fost o "pacaleala". "Ideea unei eventuale preluari ostile nu a fost propusa in consiliul de conducere", a adaugat sursa.
"Ar putea fi vorba despre o abordare amicala. Daca Societe Generale considera un eventual parteneriat ca fiind o miscare inteligenta, atunci s-ar putea face ceva".
Pe 24 ianuarie, Societe Generale a afisat o pierdere de 4,9 miliarde euro (7,28 miliarde dolari), in urma unei fraude interne cauzate de un trader in varsta de 31 de ani, Jerome Kerviel, care se afla acum sub investigatii.
In ciuda acestei pierderi, actiunile bancii s-au apreciat recent, pe fondul speculatiilor legate de o preluare.
Problemele recente ale Societe Generale au contribuit la reluarea unor zvonuri pe piata, conform carora banca franceza ar putea fi preluata de catre cea mai mare banca listata din Franta, BNP Paribas.
Alti analisti au speculat ca SocGen ar putea fi vulnerabila unor preluari de tipul ABN Amro, care duc la impartirea bancii.
Politicienii francezi au anuntat ca vor ca Societe Generale sa fie controlata in continuare de francezi. Multi analisti considera ca, in acest caz, posibile oferte din partea bancilor concurente franceze BNP Paribas si Credit Agricole ar fi favorite.
BNP Paribas a fost aproape de a achizitiona SocGen in 1999.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- PLG Group preia 100% din Bilete.ro, Entertix.ro și Myticket.ro
- FintechOS l-a cooptat pe Sorin Mirea, un manager cu 20 de ani în industria bancară, pentru a accelera creșterea companiei în Europa Centrală și de Est
- Sondaj Cargus: 63% dintre romani aleg magazine online locale, indiferent de generatie, pentru livrarea mai rapida si returul mai facil
- Opinie Deloitte: Frana brusca pe cheltuielile publice – cu ce conditii vine „pasuirea” de la Comisia Europeana?
- EY Romania: 58% dintre investitori preconizează că atractivitatea României se va ameliora în următorii trei ani
- Studiu Deloitte: 2/3 dintre angajatorii din Romania considera foarte important echilibrul dintre agilitatea necesara dezvoltarii afacerii si stabilitatea de care au nevoie angajatii
- Studiu Deloitte: cantitatea de materii reciclate intrate in economiile lumii creste usor, dar indicele global de circularitate scade, pe fondul consumului galopant de resurse si materii prime virgine
- DAN AIR a efectuat primul zbor comercial pe ruta București - Damasc
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI