Romania - locul 24 in topul celor mai pasnice tari din lume
Data publicarii: 21-05-2008 | DiverseIslanda, Danemarca si Norvegia sunt cele mai pasnice tari din lume, iar Irakul, cea mai violenta, potrivit celui mai recent raport al Indicelui mondial al pacii (GPI), publicat ieri la Londra. In acest clasament, Romania ocupa pozitia 24, din 140 de tari a caror situatie a fost analizata in studiu. Inaintea Romaniei se afla tari ca Uruguay, Olanda, Hong Kong, iar dupa ea se afla Oman, Bhutan, Australia, Italia, Singapore, Spania, Polonia.
In cercetare s-a folosit o scara de la 1 la 5, in care 1 este atribuit tarii celei mai pasnice.
Romania este considerata una dintre cele mai pasnice tari in ceea ce priveste potentialul de acte teroriste, unde a obtinut 1. Ca numar de crime la suta de mii de locuitori, Romania figureaza printre cele mai pasnice tari, avand indicele 1.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri