Danone admite ca iaurturile sale nu fac minuni
Data publicarii: 16-04-2010 | ActualitateGrupul Danone isi va modifica reclamele la iaurturile Activia si Actimel, dupa ce a anuntat ca renunta la incercarea de a obtine recunoasterea efectelor benefice asupra sanatatii generate de consumul celor doua produse, anunta AFP, citata de Hotnews.
In raportul trimestrial privind veniturile, compania a precizat ca a retras de la Autoritatea europeana pentru securitatea alimentelor (EFSA) solicitarea prin care incerca sa obtina recunoasterea oficiala a presupuselor efecte benefice asupra sanatatii.
Cu alte cuvinte, Danone admite ca efectele "miraculoase" ale iaurturilor sale nu sunt "dovedite stiintific", asa cum sustine in reclame.
Danone isi motiveaza decizia prin "lipsa de claritate si vizibilitate in ceea ce priveste aplicarea reglementarilor europene" din domeniu.
In prezent, Danone isi promoveaza cele doua branduri de iaurt spunand ca Activia rezolva problemele de tranzit intestinal lent, iar Actimel contribuie la intarirea apararii naturale a organismului. Autoritatea europeana pentru securitatea alimentelor (EFSA) nu a confirmat insa niciuna dintre pretentiile companiei, iar reclamele grupului au fost deja modificate in Franta.
In februarie, Autoritatea europeana a decis ca afirmatiile Danone, potrivit carora un ingredient denumit Immunofortis, prezent in produsele destinate copiilor, contribuie la intarirea sistemului imunitar nu sunt sustinute stiintific.
"Dovezile furnizate sunt insuficiente pentru a stabili o legatura cauza-efect intre consumul de Immunofortis si un raspuns imunitar pozitiv", au concluzionat oamenii de stiinta ai agentiei.
In Romania, Danone a avut mai multe promotii prin care consumatorii erau indemnati sa incerce Activia timp de 14 zile, sub promisiunea reglarii tranzitului intestinal. Clientilor li se garanta returnarea banilor dati pe iaurt, in cazul in care erau nemultumiti. Astfel, consumatorilor li se "garanteaza" ca beneficiaza de cea mai buna oferta. In astfel de promotii, ca si in cele "bazate pe cercetari stiintifice", strategia se bazeaza pe impactul psihologic al ofertei care pare, intr-adevar, imbatabila.
"Ideea campaniilor promotionale de tipul «daca nu esti multumit, primesti banii inapoi» urmareste sa creasca penetrarea si sa indemne noi consumatori sa incerce Activia, un iaurt care contribuie la imbunatatirea confortului digestiv", a declarat, recent, Erika Iordache, corporate Communication manager Danone Romania.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- PLG Group preia 100% din Bilete.ro, Entertix.ro și Myticket.ro
- FintechOS l-a cooptat pe Sorin Mirea, un manager cu 20 de ani în industria bancară, pentru a accelera creșterea companiei în Europa Centrală și de Est
- Sondaj Cargus: 63% dintre romani aleg magazine online locale, indiferent de generatie, pentru livrarea mai rapida si returul mai facil
- Opinie Deloitte: Frana brusca pe cheltuielile publice – cu ce conditii vine „pasuirea” de la Comisia Europeana?
- EY Romania: 58% dintre investitori preconizează că atractivitatea României se va ameliora în următorii trei ani
- Studiu Deloitte: 2/3 dintre angajatorii din Romania considera foarte important echilibrul dintre agilitatea necesara dezvoltarii afacerii si stabilitatea de care au nevoie angajatii
- Studiu Deloitte: cantitatea de materii reciclate intrate in economiile lumii creste usor, dar indicele global de circularitate scade, pe fondul consumului galopant de resurse si materii prime virgine
- DAN AIR a efectuat primul zbor comercial pe ruta București - Damasc
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI