Declaratia sefului statului despre reducerea TVA, in atentia presei de luni
Data publicarii: 12-07-2010 | ActualitatePresa de luni acorda spatii ample declaratiei presedintelui Traian Basescu referitoare la reducerea TVA si impozitarea pensiilor, precum si reactiilor venite din randul clasei politice la propunerile sefului statului.
Gandul titreaza: "Basescu si Boc intretin poporul cu taxa gonflabila. De ce TVA "dat inapoi jos" nu va ieftini mancarea". In articol se arata ca, in timp ce presedintele cere readucerea TVA la 19% si impozitarea pensiilor, premierul spune ca nu poate taia micsora taxa cat timp nu are o alta metoda de a face rost de bani, impozitarea pensiilor fiind insuficienta in acest sens.
Reactia lui Emil Boc la declaratia sefului statului este marcata si in Adevarul, in materialul "Boc: impozitarea pensiilor nu este suficienta". "Presat de declaratiile presedintelui Traian Basescu, care dezaproba decizia Guvernului de majorare a TVA la 24%, premierul Emil Boc da inapoi, spunand ca in conditiile in care Executivul va gasi o alternativa ce va fi aprobata si de Parlament aceasta se va aplica", scriu jurnalistii de la Adevarul. Potrivit acestora, premierul ar fi recunoscut ca si varianta majorarii cotei unice la 20% a existat in calculele Guvernului.
http://www.adevarul.ro/financiar/Boc-_impozitarea_pensiilor_nu_este_suficienta_0_296370692.html
Evenimentul Zilei noteaza, in materialul "Ideea impozitarii pensiilor naste dispute in sanul puterii", ca replicile venite de la nivelul executivului la adresa declaratiei lui Traian Basescu au fost diferite. "In timp ce premierul Emil Boc nu s-a aratat incantat de idee pentru ca "impozitarea pensiilor nu acopera in totalitate cresterea TVA" si "trebuie vazute si alte masuri, care sa fie acceptate de parlament", ministrul mediului, Laszlo Borbely, a pus in discutie varianta de impozitare diferentiata, in functie de nivelul pensiei, dar din toamna", se arata in articol.
Sub titlul "Basescu: TVA trebuie "data inapoi jos". BNR: Raul a fost facut", cotidianul.ro mentioneaza ca si Adrian Vasilescu, consilierul guvernatorului BNR, a spus ca TVA-ul majorat ar trebui sa dispara dupa finalul acestui an, dar ca acesta a atras atentia ca, o data cu revenirea TVA-ului la 19%, comerciantii ar putea sa nu micsoreze si preturile.
http://www.cotidianul.ro/119511-Basescu_TVA_trebuie_data_inapoi_jos_BNR_Raul_a_fost_facut
Romania Libera prezinta reactia lui Mircea Geoana, care crede ca ideea sefului statului, privind reducerea TVA si impozitarea pensiilor, este "o aberatie economica si o masura antisociala".
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Studiu EY: Cum pot companiile să transforme provocările transparenței salariale în avantaje competitive
- Studiu Revolut: Unul din trei români a pierdut bani după ce au urmat sfaturi din mediul online neverificate. 16% au pierdut până la 1.000 de euro din această cauză
- Timișorenii, nota 7,58 la testul „Siguranța Online
- Studiu Deloitte: în ciuda incertitudinii actuale, investitorii din Europa Centrală privesc cu optimism ultimele luni ale anului
- Directiva UE privind transparenta salariala – de cand produce efecte si ce informatii pune la dispozitia angajatilor
- RomInsolv lansează Evoloo, prima aplicație digitală de prevenire a insolvenței din România
- Generația Z din România rescrie regulile investițiilor: mai puțin imobiliare, mai mult piețe de capital
- Break-urile își mențin relevanța: aproape o cincime din vânzările online de mașini din Europa
- Stup, trei ani de sprijin pentru antreprenori: peste 800 de afaceri lansate în România
- Revolut Bank o numește pe Florina Moisei în rolul de Country Manager al sucursalei din Romania
- Majoritatea marilor investiții imobiliare în derulare sunt construite pe foste platforme industriale, multe orașe din țară oferind încă astfel de oportunități
- Reff & Asociatii | Deloitte Legal isi consolideaza echipa prin promovarea a 23 de avocati incepand din luna septembrie 2025
- EY România anunță șase noi directori în departamentul de Asistență Fiscală și Juridică și în cel de Audit și Servicii Conexe
- Deloitte Romania a asistat ROCA Investments in preluarea pachetului de 20% din actiunile Grupului Adrem
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025