Hidroelectrica isi face un parc fotovoltaic de 20 MW, in judetul Galati
Data publicarii: 11-08-2011 | MediuCompania de stat Hidroelectrica, cel mai mare producator de electricitate din Romania, are in plan constructia unui parc fotovoltaic cu o putere instalata de 20 MW, in judetul Galati, potrivit datelor transmise de companie, la solicitarea Agentiei NewsIn.
"Hidroelectrica are un proiect de instalare a unui parc eolian de 20 MW in perimetrele detinute de catre Sucursala Hidrocentrale Bistrita si analizeaza si alte amplasamente din perimetrele hidrocentralelor existente. De asemenea, se afla in studiu realizarea unui parc fotovoltaic cu o putere instalata de 20 MW. Pentru aceste proiecte se intocmesc in prezent studiile de prefezabilitate, iar realizarea lor va fi corelata cu resursele de finantare ce vor putea fi atrase”, se arata in datele transmise de companie.
Producatorul de energie a inregistrat in primele sase luni un profit brut de 51.959.658 lei, de aproape patru ori mai mic decat cel din perioada similara a anului trecut, de 197.549.417 lei.
De asemenea, in primul semestru al anului, Hidroelectrica a avut o cifra de afaceri bruta de 1.640.002.512 lei, cu aproape 117 milioane lei mai mare (in crestere cu peste 7%) decat in prima parte a anului trecut, cand cifra de afaceri a fost de 1.523.040.580 lei (brut).
Totodata, productia de energie electrica a Hidroelectrica s-a ridicat in primele sase luni ale acestui an la 9 TWh, fiind cu aproximativ 5% mai mica decat cea realizata in perioada similara din 2010, cand productia a fost de 9,45 TWh.
Hidroelectrica este cel mai mare producator de energie electrica si servicii tehnologice de sistem din Romania. Hidroelectrica foloseste sursele regenerabile si a acoperit anul trecut 36% din productia de energie electrica a tarii, realizand o productie record de 19,5 TWh.
Compania este detinuta de statul roman, prin Ministerul Economiei, Comertului si Mediului de Afaceri si are circa 5.300 de angajati. Hidroelectrica administreaza 326 centrale hidroelectrice si statii de pompare, ce insumeaza o putere instalata de peste 6.300 MW.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private
- PLG Group preia 100% din Bilete.ro, Entertix.ro și Myticket.ro
- FintechOS l-a cooptat pe Sorin Mirea, un manager cu 20 de ani în industria bancară, pentru a accelera creșterea companiei în Europa Centrală și de Est
- Sondaj Cargus: 63% dintre romani aleg magazine online locale, indiferent de generatie, pentru livrarea mai rapida si returul mai facil
- Opinie Deloitte: Frana brusca pe cheltuielile publice – cu ce conditii vine „pasuirea” de la Comisia Europeana?
- EY Romania: 58% dintre investitori preconizează că atractivitatea României se va ameliora în următorii trei ani
- Studiu Deloitte: 2/3 dintre angajatorii din Romania considera foarte important echilibrul dintre agilitatea necesara dezvoltarii afacerii si stabilitatea de care au nevoie angajatii
- Studiu Deloitte: cantitatea de materii reciclate intrate in economiile lumii creste usor, dar indicele global de circularitate scade, pe fondul consumului galopant de resurse si materii prime virgine
- DAN AIR a efectuat primul zbor comercial pe ruta București - Damasc
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer