La Los Angeles nu se mai poate fuma nici in casa, nici la balcon decat cu riscul amenzii
Data publicarii: 10-04-2013 | Diverse
Autoritatile din Los Angeles, in conformitate cu initiativa denumita 'Viata fara fumat', au interzis fumatul in locuinte, lifturi sau parcari, transmite NBC.
In plus, in cadrul acestei initiative, sustinuta de reprezentantii proprietarilor de imobile, aceste interdictii se extind si asupra celor care fumeaza 'la geam', balcoane sau in interiorul unui autoturism parcat in curte.
Toti proprietarii care dau spatiu in chirie urmeaza sa semneze un document suplimentar in legatura cu aceste noi interdictii. Celor care refuza sa sprijine initiativa, le-a fost recomandat sa-si schimbe domiciliul. Persoanele care vor incalca interdictia sunt pasibile de o amenda in valoare de 125 de dolari.
Aceste interdictii vizeaza comunitatile care numara cel putin 100 de persoane, adica blocuri de locuinte, complexe rezidentiale, cartiere.
Locuitorii din aceasta metropola americana sunt cunoscuti pentru stilul sanatos de viata pe care il promoveaza. Unul din locuitorii complexului rezidential La Brea, familiarizat cu aceste restrictii, a declarat ca 'nu poate decat sa salute noile interdictii privitoare la fumat'.
'Ne-am obisnuit demult cu absenta fumatorilor in locurile publice - restaurante, sali de cinema, aeroporturi - astfel incat mi se pare logic ca acesta sa fie interzis si in casa, mai ales la balcon sau in locurile de parcare, de unde fumul se poate propaga', a declarat acesta.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private
- PLG Group preia 100% din Bilete.ro, Entertix.ro și Myticket.ro
- FintechOS l-a cooptat pe Sorin Mirea, un manager cu 20 de ani în industria bancară, pentru a accelera creșterea companiei în Europa Centrală și de Est
- Sondaj Cargus: 63% dintre romani aleg magazine online locale, indiferent de generatie, pentru livrarea mai rapida si returul mai facil
- Opinie Deloitte: Frana brusca pe cheltuielile publice – cu ce conditii vine „pasuirea” de la Comisia Europeana?
- EY Romania: 58% dintre investitori preconizează că atractivitatea României se va ameliora în următorii trei ani
- Studiu Deloitte: 2/3 dintre angajatorii din Romania considera foarte important echilibrul dintre agilitatea necesara dezvoltarii afacerii si stabilitatea de care au nevoie angajatii
- Studiu Deloitte: cantitatea de materii reciclate intrate in economiile lumii creste usor, dar indicele global de circularitate scade, pe fondul consumului galopant de resurse si materii prime virgine
- DAN AIR a efectuat primul zbor comercial pe ruta București - Damasc
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online