Un an cu schimbari la polita RCA. Dispar ofertele super ieftine
Data publicarii: Astazi, 03-04-2013 | Finante-Banci
Asiguratorii nu mai pot practica preturi diferentiate in functie de sex, rovinieta nu mai trebuie afisata in parbriz, in timp ce despagubirea maxima pentru daune materiale urca la un milion de euro. O norma noua, data de CSA, ar putea urca preturile cu minimum 25%.
Mai multe modificari adoptate de Comisia de Supraveghere a Asigurarilor (CSA) in ceea ce priveste polita RCA isi fac efectul de anul acesta. Schimbarile isi au originea in diverse reglementari europene. Astfel, ca efect al unei decizii luate de Curtea Europeana de Justitie, societatile de asigurare nu mai au posibilitatea de a stabili tarife luand in calcul inclusiv sexul asiguratului.
Astfel, persoanele de sex feminin, statistic mai prudente decat barbatii, nu vor mai beneficia de avantajul de pana acum si, ca efect direct, vor plati cu pana la 15% mai mult pentru o polita obligatorie de raspundere civila auto. De asemenea, CSA a luat decizia de a schimba formatul rovinietei, dar si de a elimina obligativitatea ca aceasta sa fie lipita pe parbriz. Polita RCA va putea sta in torpedou alaturi de celelalte acte. Tot din legislatia europeana vine si majorarea sumelor maxime ce vor putea fi platite pentru daune materiale. Astfel, polita RCA va avea o acoperire de pana la 1 milion de euro fata de 750.000 de euro cat era pana anul trecut.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private