Titlurile Volkswagen sfideaza panica de pe piata si se scumpesc la niveluri record
Data publicarii: 11-10-2008 | BursaUn producator german de automobile se dezvolta complet impotriva tendintei pietei, comenteaza AFP, care scrie ca actiunile Volkswagen ating record dupa record pe pietele de capital, in conditiile in care bursele se confrunta cu pierderi masive.
"Nu exista nicio explicatie rationala", spune analistul Juergen Pieper de la banca Metzler, intervievat de AFP. Aceeasi constatare o face si analistul Robert Heberger de la compania Merck Finck, care spune ca "aprecierea actiunilor nu are nicio legatura cu valoarea lor reala".
Saptamana aceasta, in plina criza financiara, cotatia actiunilor Volkswagen a urcat la un nou record istoric, de 452 euro. Vineri, in contextul in care pietele mondiale de capital inregistrau pierderi accentuate pe seama panicii create de amploarea crizei financiare internationale, actiunea Volkswagen se scumpea cu aproape 7%, la 317 euro, comparativ cu indicele Dax, care cobora cu 8%.
Consecinta aprecierii actiunilor Volkswagen a fost detronarea primei companii producatoare de automobile din lume, firma japoneza Toyota, din punctul de vedere al capitalizarii de piata, cu mai mult de 90 miliarde euro, comparativ cu 80 miliarde cat are concurentul asiatic.
Acest lucru se intampla in contextul in care nu numai ca niciun sector de activitate nu este la adapost de scaderile bursiere din aceste zile, dar sectorul auto, mai ales, este unul dintre cel mai grav afectate de inrautatirea situatiei actuale.
Pana in prezent, Volkswagen a evoluat mult mai bine decat multi dintre concurentii sai, cu vanzari care ar trebui sa atinga un record in acest an. "Cand vom intra in recesiune, Volkswagen va avea si el de suferit", avertizeaza Heberger.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private
- PLG Group preia 100% din Bilete.ro, Entertix.ro și Myticket.ro
- FintechOS l-a cooptat pe Sorin Mirea, un manager cu 20 de ani în industria bancară, pentru a accelera creșterea companiei în Europa Centrală și de Est
- Sondaj Cargus: 63% dintre romani aleg magazine online locale, indiferent de generatie, pentru livrarea mai rapida si returul mai facil
- Opinie Deloitte: Frana brusca pe cheltuielile publice – cu ce conditii vine „pasuirea” de la Comisia Europeana?
- EY Romania: 58% dintre investitori preconizează că atractivitatea României se va ameliora în următorii trei ani
- Studiu Deloitte: 2/3 dintre angajatorii din Romania considera foarte important echilibrul dintre agilitatea necesara dezvoltarii afacerii si stabilitatea de care au nevoie angajatii
- Studiu Deloitte: cantitatea de materii reciclate intrate in economiile lumii creste usor, dar indicele global de circularitate scade, pe fondul consumului galopant de resurse si materii prime virgine
- DAN AIR a efectuat primul zbor comercial pe ruta București - Damasc
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online