Bancile plimba clientii ca sa nu-i refuze
Data publicarii: 11-02-2009 | Finante-BanciInstitutiile de creditare nu-i resping "de la prima intalnire" pe solicitanti, insa amana avizarea dosarelor si cu lunile, cerand documente suplimentare. Bancile acorda din ce in ce mai greu credite de nevoi personale. Desi spun ca ofera imprumuturi, ele au tendinta sa plimbe dosarul pana cand solicitantul "se satura de luat bani". Mergand pe principiul "ce nu te omoara te face sa te sinucizi", creditorii nu recunosc ca imprumuturile negarantate nu prea se mai dau, asa ca prefera sa plimbe clientul timp de cateva luni dupa diverse acte. Faptul este confirmat si de brokerii de credite care spun ca au dosare care asteapta deja de doua-trei luni.
Reporterii "Evenimentului zilei "au mers zilele acestea la cateva dintre bancile mari pentru a vedea cum decurge procesul de creditare. La Unicredit Tiriac, consilierii nici nu s-au deranjat macar sa mai simuleze ca sunt interesati sa dea un credit. Angajatul bancii a scos din sertar un calculator mic "de buzunar", a tastat repede ceva si a ajuns la concluzia ca suntem eligibili pentru un imprumut de maximum 5.000 de euro. La BCR, intr- o sucursala din Capitala, nu era prea mare agitatie. Ofiterul de credit ne-a facut un calcul rapid pentru un credit de 20.000 de lei si am convenit sa revenim cu documentele solicitate, care in ultima perioada si-au majorat numarul.
Hartiile, la cheremul bancii
La BRD, dupa ce am stat vreo 10 minute la usa unui consilier de credit, am fost primiti cu un mare zambet pe buze. Ni s-au calculat niste rate pentru diferite perioade de creditare si apoi ni s-a pus in brate lista cu hartiile de care avem nevoie pentru contract. Ultima cerinta din lista ne-a confirmat faptul ca vom fi plimbati. Dupa ce ni s-au cerut certificate de nastere, buletine, fise fiscale si alte documente, ultimul paragraf din hartie ne anunta ca ni se mai pot cere "alte acte solicitate de banca".
Integral in Evenimentul Zilei
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Banca Transilvania: BT si Simona Halep continua parteneriatul
- Hidroelectrica aniversează 1 an de la listarea istorică din 2023 la Bursa de Valori București
- România: Decontul de TVA față în față cu Decontul precompletat de TVA: încă 6 luni la dispoziție pentru calibrarea RO e-TVA
- Mihai Kis este noul Director de Vânzări Distribuitori pentru Schneider Electric România, Moldova şi Armenia
- Revolut in 2023: venituri de peste 2,2 miliarde USD și un profit record de 545 milioane USD
- Modalități de îmbunătățire a rentabilității proprietăților comerciale prin amenajări mai rapide: nou studiu
- Hidroelectrica anunță atribuirea contractului pentru retehnologizarea Vidraru
- Hațegan Attorneys: Capacele de PET atașate obligatoriu sticlelor din 3 iulie, conform noii reguli UE
- Opinie Deloitte: Economia circulara in retail. De unde incepe schimbarea?
- Hidroelectrica inaugurează Microcentrala Poiana Ruscă
- Deloitte Romania a asistat Alior Bank in vanzarea catre Patria Bank a unui portofoliu de credite performante acordate persoanelor fizice in valoare de 97 mil. lei
- SigurantaOnline.ro oferă recomandări de vacanță în siguranță: cum să eviți capcanele din mediul online
- Ines Rocha devine noul Director Regional al IFC pentru Europa
- Studiu EY: politici și controverse fiscale - ce ar trebui să aibă în vedere companiile în acest an?
- Fondul ETF BET Patria – Tradeville depaseste 300 milioane lei in active totale