Credit Suisse a inregistrat in al patrulea trimestru pierderi de 5,2 miliarde dolari
Data publicarii: 11-02-2009 | InternationalCredit Suisse Group AG, cea de-a doua banca din Elvetia, a inregistrat in al patrulea trimestru o pierdere neta de 6,02 miliarde franci elvetieni (5,2 miliarde dolari), ca urmare a unor tranzactionari neprofitabile si a costurilor legate de disponibilizari, relateaza Bloomberg.
Pierderea neta, ce se ridica la 5,34 franci/actiune, vine dupa un profit de 540 milioane franci, sau 49 centime/actiune, in ultimele tri luni din 2007, a anuntat miercuri banca. Analistii consultati de Bloomberg estimau in medie o pierdere trimestriala de 4,2 miliarde franci.
Banca de investitii a inregistrat in al patrulea trimestru o pierdere inainte de taxe de 7,78 miliarde franci, dupa o depreciere a valorii creditelor si produselor structurate cu 3,19 miliarde franci.
Profitul diviziei de private banking a scazut cu 36%, la 876 milioane franci, iar divizia de gestionare a activelor a inregistrat o pierdere de 670 milioane franci.
Directorul executiv Brady Dougan a anuntat in decembrie ca banca va face 5,300 de disponibilizari si ca se va retrage din unele tranzactionari de proprietati, pentru a face fata dificultatilor din piete, dupa o pierdere de 3 miliarde franci inregistrata in octombrie si noiembrie.
Spre deosebire de UBS AG, cea mai mare banca elvetiana, Credit Suisse a refuzat sa primeasca ajutor din partea guvernului pentru desprinderea activelor toxice, si a atras mai multi bani din partea clientilor bogati.
"Acesta va fi un an mai bun pentru Credit Suisse", a declarat Ralph Silva, director de cercetare in cadrul Tower Group Plc. "Vor incepe sa ia mai multi bani de la indivizii bogati, in special in piata europeana".
Credit Suisse urmeaza sa plateasca pentru 2008 dividende in valoare de 10 centime/actiune, fata de 2,5 franci/actiune in 2007.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des
- Programul de sustenabilitate Schneider Electric își urmărește obiectivele sale pentru 2024