Asirom a lansat o asigurare de sanatate ce acopera tratament medical in limita a 100.000 euro pe an
Data publicarii: 05-11-2009 | Finante-BanciAsirom, controlat de Vienna Insurance Group, lanseaza o asigurare de sanatate care garanteaza tratament medical in limita a 100.000 euro pe an pentru fiecare asigurat sau coasigurat, in clinici si spitale din Romania si in 135 de spitale din Austria, a anuntat joi compania.
Pentru clientii care incheie o polita de asigurare Medical Select Plus, asiguratorul deconteaza direct costurile privind spitalizarea, cele cu tratamentul medical in spital si aferente interventiilor chirurgicale, se arata in comunicat.
De asemenea, sunt decontate cheltuielile cu spitalizarea in rezerve private cu 1 sau 2 paturi, cu masa oferita in spital, precum si cu medicamentele si materialele medicale prescrise pacientului spitalizat - tratament in camera de urgenta, onorariile datorate medicilor licentiati, chirurgilor si anestezistilor, costurile radioterapiei, chimioterapiei, radiologiei sau cele aferente consultatiilor necesare pentru urmarirea evolutiei bolii, potrivit companiei. Tratamentul ambulatoriu este decontat in limita a 1.000 euro pentru fiecare pacient.
Prima lunara este de circa 100 euro pentru o polita individuala (pentru o persoana). Pentru intreaga familie (mama, tata si 2 copii), prima lunara este de circa 200 euro.
In situatia in care sunt cuprinsi in asigurare grupuri de peste 20 de asigurati, aceasta asigurare acopera si urmarile bolilor preexistente, se mai arata in comunicat.
Asigurarea poate fi incheiata atat de cetatenii romani, cat si de cei straini rezindenti in Romania. Coasigurati pot fi sotul/sotia asiguratului, precum si copiii, biologici sau adoptati.
Compania Asirom, controlata de grupul austriac Vienna Insurance Group, si-a adancit de peste doua ori pierderile anul trecut, pana la 67,7 milioane lei (18,4 milioane euro), de la 31,8 milioane lei in 2007.
Pe piata romaneasca, VIG detine in prezent companiile BCR Asigurari de Viata, BCR Asigurari, Omniasig, Omniasig Asigurari de Viata si Asirom.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Sondaj Cargus: 63% dintre romani aleg magazine online locale, indiferent de generatie, pentru livrarea mai rapida si returul mai facil
- Opinie Deloitte: Frana brusca pe cheltuielile publice – cu ce conditii vine „pasuirea” de la Comisia Europeana?
- EY Romania: 58% dintre investitori preconizează că atractivitatea României se va ameliora în următorii trei ani
- Studiu Deloitte: 2/3 dintre angajatorii din Romania considera foarte important echilibrul dintre agilitatea necesara dezvoltarii afacerii si stabilitatea de care au nevoie angajatii
- Studiu Deloitte: cantitatea de materii reciclate intrate in economiile lumii creste usor, dar indicele global de circularitate scade, pe fondul consumului galopant de resurse si materii prime virgine
- DAN AIR a efectuat primul zbor comercial pe ruta București - Damasc
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial