Arash AF-10 va aparea in curand pe soselele din Europa
Data publicarii: 16-11-2009 | AutoO alta supermasina, Arash AF-10, construita de compania britanica Arash Farboud, se pregateste sa intre pe soselele europene, dupa ce a fost lansata sub forma de prototip cu mai bine de un an in urma.
Masina va avea sub capota un motor V8 Corvette Z06 de 7.0 litri, capabil sa devolte 550 CP. O varianta extrema a Arash va fi dotata cu un motor de 7,2 litri cu o putere impresionanta de 1.200 CP.
Sasiul din fibra de carbon este construit de EPM Technology, compania responsabila cu productia sasiurilor pentru masinile din Force India F1. Greutatea totala a masinii este de 1260 kg.
Sprintul de la 0 la 100 km se face in mai putin de 4 secunde, iar viteza maxima sare de 350 km/h. Cei interesati de achizitia unei astfel de bolid trebuie sa pregateasca aproape 400.000 euro.
George Trifu
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private
- PLG Group preia 100% din Bilete.ro, Entertix.ro și Myticket.ro
- FintechOS l-a cooptat pe Sorin Mirea, un manager cu 20 de ani în industria bancară, pentru a accelera creșterea companiei în Europa Centrală și de Est
- Sondaj Cargus: 63% dintre romani aleg magazine online locale, indiferent de generatie, pentru livrarea mai rapida si returul mai facil
- Opinie Deloitte: Frana brusca pe cheltuielile publice – cu ce conditii vine „pasuirea” de la Comisia Europeana?
- EY Romania: 58% dintre investitori preconizează că atractivitatea României se va ameliora în următorii trei ani
- Studiu Deloitte: 2/3 dintre angajatorii din Romania considera foarte important echilibrul dintre agilitatea necesara dezvoltarii afacerii si stabilitatea de care au nevoie angajatii
- Studiu Deloitte: cantitatea de materii reciclate intrate in economiile lumii creste usor, dar indicele global de circularitate scade, pe fondul consumului galopant de resurse si materii prime virgine
- DAN AIR a efectuat primul zbor comercial pe ruta București - Damasc
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări