Dacian Ciolos: Nu exista riscul ca fondurile structurale pentru agricultura alocate Romaniei sa fie suspendate
Data publicarii: 07-07-2011 | Economie
Comisarul european pentru agricultura si dezvoltare rurala, Dacian Ciolos, a afirmat, miercuri, intr-o conferinta de presa, ca nu exista riscul ca fondurile structurale pentru agricultura alocate Romaniei sa fie suspendate.
'Nu exista riscul de suspendare a fondurilor structurale pentru agricultura. Nu avem niciun motiv de a suspenda fonduri pentru agricultura sau dezvoltare rurala. De asemenea, nu stiu sa existe vreun risc de suspendare a bugetului pentru alte proiecte. Depinde insa foarte mult de cum vor decurge lucrurile in continuare', a spus Ciolos.
Comisia Europeana a adoptat si prezentat in data de 29 iunie a.c., propunerile sale privind cadrul financiar multianual 2014 - 2020, care se concentreaza pe finantarile prioritare la nivelul UE ce ofera valoare adaugata reala.
In acelasi timp, bugetul Uniunii Europene ramane unul concentrat pe prioritati - in cei sapte ani, valoarea totala a angajamentelor va fi de 1.025 miliarde de euro (1,05% din PIB la nivelul UE), iar cea a platilor de 971,5 miliarde de euro (1% din PIB la nivelul UE).
Potrivit lui Dacian Ciolos, Romania va fi una dintre tarile care va beneficia de fonduri europene nete in crestere in bugetul Uniunii Europene pentru perioada 2014-2020, dar ca 'este important sa dovedeasca ca are nevoie de aceste fonduri si ca e in masura sa le foloseasca'.
Comisarul european pentru agricultura si dezvoltare rurala, Dacian Ciolos, isi incheie miercuri vizita oficiala in Romania, inceputa in data de 30 iunie. Pe durata vizitei, oficialul de la Bruxelles a avut discutii cu autoritatile din regiunea Moldovei si cu cele din Bucuresti.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău