O acuarela de Paul Cezanne s-a vandut la licitatie cu 19 milioane de dolari
Data publicarii: 02-05-2012 | Lifestyle
O acuarela de Paul Cezanne, studiu pregatitor pentru 'Jucatorii de carti', a fost adjudecata cu 19,12 milioane de dolari la lictatia organizata la New York de casa Christie's. A fost prima sedinta a licitatiilor de primavara de arta impresionista si moderna, relateaza AFP.
Acuarela de 46,7 cm/30,5 cm, studiu pregatitor pentru 'Jucatorii de carti', din care pictorul a realizat cinci versiuni diferite intre 1890 si 1896, a fost vanduta dupa cateva minute de licitatie, ramanand in limitele stimate (15-20 de milioane de dolari).
Proprietate din anii 1930 a colectionarului texan Heinz F. Eichenwald, decedat in prezent, ea n-a mai fost expusa din 1935, fiind prezentata de casa Christie's ca una din piesele exceptionale scoase la vanzare. La licitatie au fost prezentate intr-o ora 31 de picturi si sculpturi, unele fiind adjudecate cu putin peste pretul de pornire, chiar sub el, iar trei nu s-au vandut.
O panza de Henri Matisse, 'Bujorii' (1907), s-a vandut totusi cu 19,2 milioane de dolari, cu mult peste estimare (intre 8 si 12 milioane de dolari). O panza mare de Pablo Picasso 'Doua nuduri culcate' (1968) a fost cumparata de un colectionar cu 8,8 milioane de dolari, tabloul fiind estimat intre 8 si 12 milioane de dolari.
Casa Christie's spera ca sedinta sa se soldeze cu vanzari de 100 de milioane de dolari. In cele din urma, totalul a fost de 117 milioane. Licitatiile de primavara continua miercuri la Sotheby's, care va prezenta, printre altele, una din versiunile 'Strigatului' ale pictorului norvegian Edvard Munch. Pastelul pe carton, realizat in 1895, este estimat la 80 milioane de dolari.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private
- PLG Group preia 100% din Bilete.ro, Entertix.ro și Myticket.ro
- FintechOS l-a cooptat pe Sorin Mirea, un manager cu 20 de ani în industria bancară, pentru a accelera creșterea companiei în Europa Centrală și de Est
- Sondaj Cargus: 63% dintre romani aleg magazine online locale, indiferent de generatie, pentru livrarea mai rapida si returul mai facil
- Opinie Deloitte: Frana brusca pe cheltuielile publice – cu ce conditii vine „pasuirea” de la Comisia Europeana?
- EY Romania: 58% dintre investitori preconizează că atractivitatea României se va ameliora în următorii trei ani
- Studiu Deloitte: 2/3 dintre angajatorii din Romania considera foarte important echilibrul dintre agilitatea necesara dezvoltarii afacerii si stabilitatea de care au nevoie angajatii
- Studiu Deloitte: cantitatea de materii reciclate intrate in economiile lumii creste usor, dar indicele global de circularitate scade, pe fondul consumului galopant de resurse si materii prime virgine
- DAN AIR a efectuat primul zbor comercial pe ruta București - Damasc
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online