Marea Britanie: Vanzarile Dacia au crescut cu 4,45% in mai
Data publicarii: 06-06-2016 | EconomieVanzarile de masini noi in Marea Britanie au crescut luna trecuta la cel mai ridicat nivel din ultimii 14 ani, pe fondul evolutiei foarte bune a economiei, al ofertelor financiare atractive pentru achizitionarea automobilelor si al pretului redus al petrolului, a anuntat luni Asociatia Producatorilor si Comerciantilor de Automobile din Regatul Unit (SMMT), transmite Reuters.
Livrările au urcat în mai cu 2,5%, la 203.585 unități. Este cel mai ridicat nivel înregistrat în mai din 2002. În topul celor mai bine vândute modele se află Ford Fiesta, Volkswagen Golf, Ford Focus, Vauxhall Corsa și Nissan Qashqai.
Luna trecută, Dacia a vândut 2.137 vehicule pe piața britanică, în creștere cu 4,45% față de perioada similară din 2015, când a înmatriculat 2.046 unități.
"Vânzările de automobile noi în Marea Britanie au rămas la un nivel ridicat în mai dar creșterea lentă este o nouă dovadă a temerilor privind stabilitatea economică și politică'', a afirmat directorul general al SMMT, Mike Hawes.
Marea Britanie rămâne a doua mare piață auto din Uniunea Europeană, în urma Germaniei, dar înaintea Franței, Italiei și Spaniei.
Vânzările de mașini noi în Marea Britanie au crescut în primele cinci luni din acest an cu 4,1%, la 1.164.870 unități. În topul celor mai bine vândute modele se află Ford Fiesta, Vauxhall Corsa, Ford Focus, Volkswagen Golf și Nissan Qashqai.
În perioada ianuarie — mai 2016, Dacia a vândut pe piața britanică 11.488 vehicule, în scădere cu 3,42% față de perioada similară din 2015, când a înmatriculat 11.895 unități.
Sursa: Agerpress
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Sondaj Cargus: 63% dintre romani aleg magazine online locale, indiferent de generatie, pentru livrarea mai rapida si returul mai facil
- Opinie Deloitte: Frana brusca pe cheltuielile publice – cu ce conditii vine „pasuirea” de la Comisia Europeana?
- EY Romania: 58% dintre investitori preconizează că atractivitatea României se va ameliora în următorii trei ani
- Studiu Deloitte: 2/3 dintre angajatorii din Romania considera foarte important echilibrul dintre agilitatea necesara dezvoltarii afacerii si stabilitatea de care au nevoie angajatii
- Studiu Deloitte: cantitatea de materii reciclate intrate in economiile lumii creste usor, dar indicele global de circularitate scade, pe fondul consumului galopant de resurse si materii prime virgine
- DAN AIR a efectuat primul zbor comercial pe ruta București - Damasc
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial