Craciun (BCR Pensii): In caz de Brexit, trebuie sa ne asteptam ca investitorii sa vanda activele romanesti, inclusiv leii
Data publicarii: 22-06-2016 | EconomieIesirea Marii Britanii din Uniunea Europeana ar determina investitorii sa vanda activele cu profil de risc ridicat, respectiv cele din tarile emergente, printre care si Romania, fapt care ar putea determina deprecierea acestor active, inclusiv a leului romanesc, sustine directorul general al BCR Pensii, Radu Craciun.
'Investitorii ne-au dat semnale încă de săptămâna trecută în legătură impactul negativ pe care un Brexit l-ar avea cel puțin pe termen scurt asupra activelor cu un profil de risc mai ridicat. În această categorie intră și activele țărilor emergente, precum și România, motiv pentru care trebuie să ne așteptăm la tendința investitorilor de a vinde activele românești fie ele acțiuni, titluri de stat sau lei', a declarat Crăciun, pentru AGERPRES.
El mizează, însă, pe intervenția Băncii Naționale a României (BNR) pentru a tempera o eventuală scădere a monedei naționale. 'Mă aștept ca BNR să apară la nevoie în piață pentru a limita deprecierea leului și a asigura lichiditate pe piața monetară', a explicat Radu Crăciun.
În schimb, acesta consideră că este puțin probabil ca investitorii străini strategici să se retragă din România, în cazul unui Brexit, dar nici cei noi nu se vor grăbi să investească în țara noastră. 'Nu cred că e cazul să ne așteptăm la investitori strategici care să părăsească România, dar percepția acută de impredictibilitate a evoluțiilor economice viitoare din UE va face probabil multe companii internaționale să își amâne planurile de investiții sau extindere', a mai spus directorul BCR Pensii.
Cu privire la un posibil impact al ieșirii Marii Britanii din UE asupra balanței comerciale a României, Radu Crăciun este de părere că aceasta va rămâne în continuare mai degrabă sub impactul cererii agregate interne care va continua să pună presiune în direcția adâncirii deficitelor externe.
Sursa: Agerpress
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Coletele extra-UE sub 150 de euro se scumpesc din iulie: taxa vamala de trei euro pe articol, adaugata la taxa logistica
- Transformarile din industria auto ridica noi provocari de preturi de transfer pentru grupurile multinationale
- CEC Bank finanteaza investitiile verzi si digitale ale IMM-urilor din productie prin Programul SME Eco-Tech
- Emilia Dumitrescu preia conducerea Deloitte Technology Delivery Center din Romania
- Cheltuielile de marketing digital, sub lupa fiscului: companiile trebuie sa justifice colaborarile cu influencerii
- Platformele cripto fara autorizatie MiCA nu vor mai putea opera in Romania de la 1 iulie 2026
- Legea 239/2025 inaspreste conditiile pentru plata dividendelor si restituirea imprumuturilor catre actionari
- Foundever isi dubleaza spatiul de birouri din Bucuresti la 3.500 mp in cladirea Campus 6.3
- UE pregateste noi reguli pentru mobilitatea fortei de munca: companiile au timp limitat de adaptare
- AFI Europe cumpara sase centre comerciale MAS din Romania, intr-o tranzactie de peste 280 de milioane de euro
- Romania si dubla provocare a securitatii: investitii in aparare si rezilienta cibernetica
- Hankook raporteaza pentru Q1 2026 vanzari de aproximativ 3 miliarde EUR si un profit operational de aproximativ 295 mil EUR
- Studiu Deloitte: economia mondiala pierde anual peste 25 de trilioane de euro, aproape o treime din PIB-ul global, din cauza utilizarii ineficiente a resurselor
- Colliers a consiliat AFI Europe in achizitia unui portofoliu de sase centre comerciale regionale din Romania de la MAS, in cea mai mare tranzactie de retail din istoria pietei locale
- Romania contrazice tendinta europeana: investitiile straine directe au crescut cu 16% in 2025