Depozitele in lei constituite de populatie in banci au scazut, in august fata de iulie, pentru a doua luna consecutiv
Data publicarii: 23-09-2016 | EconomieDepozitele constituite de populatie in lei au scazut cu 0,5% in luna august fata de iulie 2016, pentru a doua luna consecutiv, dupa aproape un an de cresteri, insa ca ritm anual se mentin pe plus, cu un avans de 10,5%, reiese din datele publicate vineri de Banca Nationala a Romaniei (BNR).
"Depozitele în lei ale gospodăriilor populației au scăzut cu 0,5% până la 96,939 miliarde de lei. (...) Depozitele în lei ale persoanelor juridice (societăți nefinanciare și instituții financiare nemonetare) s-au redus cu 3,6 la sută, până la 77,794 miliarde lei", se arată în comunicatul BNR.
Comparativ cu august 2015, depozitele în bănci au crescut cu 11,8% pe seama economiilor în lei realizate de companii, unde s-a consemnat un avans anual de 21,4%. În același timp, economiile în lei ale persoanelor fizice au înregistrat un ritm anual de creștere de 10,5%.
''Depozitele în valută ale rezidenților gospodării ale populației și persoane juridice (societăți nefinanciare și instituții financiare nemonetare), exprimate în lei, s-u diminuat cu 1,1%, până la nivelul de 83,762 miliarde de lei (exprimate în euro, depozitele în valută au scăzut cu 0,8%, până la 18,81 miliarde de euro). Comparativ cu aceeași lună a anului precedent, depozitele în valută ale rezidenților exprimate în lei au crescut cu 5,4% (exprimate în euro, depozitele în valută ale rezidenților s-au majorat cu 4,9%); depozitele în valută ale gospodăriilor populației exprimate în lei au crescut cu 6,9% (exprimate în euro, depozitele în valută ale gospodăriilor populației s-au majorat cu 6,4%), iar depozitele în valută ale persoanelor juridice (societăți nefinanciare și instituții financiare nemonetare) exprimate în lei au crescut cu 2,4% (exprimate în euro, depozitele în valută ale rezidenților persoane juridice s-au majorat cu 1,9%)'', se mai arată în comunicatul BNR.
Astfel, valoarea totală a depozitelor constituite în bănci de populație și firme s-a majorat cu 0,5% în august față de iulie 2016.
Sursa: Agerpress
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Cifra de afaceri Cargus a crescut cu aproape 9% in 2025
- Studiu Deloitte: Departamentele financiare adopta rapid noile tehnologii si vad deja beneficii clare din utilizarea automatizarii inteligente
- Sondaj EY: Directorii financiari din Romania anticipeaza un mediu fiscal mai dur, cu presiuni crescute pe conformare si predictibilitate
- Hidroelectrica atinge un nou maxim istoric la BVB si urca la o capitalizare de peste 62 de miliarde de lei
- Groupama obtine din nou certificarea internationala de Angajator de Top
- Inflatia se tempereaza in Europa, insa Romania inregistreaza in continuare cel mai ridicat nivel din UE
- Horvath, CFO Study 2026: 73% dintre directorii financiari vizeaza accelerarea digitalizarii
- Principalii investitori imobiliari din Romania anticipeaza cresterea chiriilor si stabilizarea cererii pentru inchirierea de spatii noi in 2026
- E-Proprietate si reforma impozitarii locale: ce stim si ce ramane de vazut despre impozitarea proprietatilor
- De la avantaj competitiv la conditie de baza: rolul sustenabilitatii in relatia dintre banci si clienti
- Riscul declararii inactivitatii din 1 ianuarie 2026
- Bulgaria trece la euro de la 1 ianuarie 2026
- Controalele vamale se intensifica: operatorii economici, tot mai expusi riscurilor fiscale si operationale
- Studiu EY : liderii fiscali recurg la AI pentru a consolida gestiunea taxelor pe fondul aparitiei de noi riscuri
- Consumer Index Romania 2025: Romanii resimt presiunea inflatiei si devin mai prudenti in consum