Guseth (Freedom House): Romania are o absorbtie foarte redusa a fondurilor europene cauzata de nivelul extrem de ridicat de birocratizare
Data publicarii: 22-06-2018 | Economie
Romania are o absorbtie foarte redusa a fondurilor europene, iar aceasta se datoreaza unui nivel extrem de ridicat de birocratizare, ajungand ca pana la 80% din efortul depus pentru implementarea unui proiect sa fie alocat documentelor justificative, a declarat, joi, pentru AGERPRES, Cristina Guseth, director Freedom House Romania.
"Romania are o absorbtie foarte redusa a fondurilor europene. Avem o absorbtie de 14% in perioada aceasta de programare. De ce avem probleme? Eu cred ca noi avem un nivel extrem de ridicat de birocratizare. Acest nivel de birocratizare este si expresia unei derobari de responsabilitate. Deci tu produci harti pentru ca nu iti asumi responsabilitati", sustine Cristina Guseth.
Directorul Freedom House Romania a afirmat ca a lucrat cu fonduri publice din SUA si de la Comisia Europeana, iar din experienta avuta nivelul de complexitate a ceea ce in engleza se numeste paperwork, respectiv documente necesare raportarii acelor fonduri, este mai scazuta in cazul celor din SUA.
"La americani, 30% faci ceea se cheama elaborarea de documente justificative si 70% te concentrezi ca proiectul tau sa isi atinga obiectivele. La Comisia Europeana este cam jumatate - jumatate. In Romania, din experienta mea de scriere de proiecte si din discutiile cu oameni care au implementat, am ajuns la parerea ca se consuma 80% din timp ca sa produci documente justificative si din cauza aceasta ajungi de multe ori sa pierzi rezultatul", a precizat Cristina Guseth.
Directorul Freedom House Romania a mai spus ca in viitor fondurile europene vor fi conditionate de respectarea standardelor de stat de drept. Comisia Europeana lucreaza deja la un proiect prin care defineste criteriile care se cer indeplinire pentru aceste standarde.
"In urmatoarea perioada de programare Romania va obtine bani in masura in care va respecta conditiile referitoare la statul de drept. Din 23 mai, Comisia Europeana lucreaza la un proiect care defineste aceste conditii. Spre exemplu independenta justitiei, buna functionare a parchetelor, achizitiile publice", a mentionat Cristina Guseth.
Freedom House Romania organizeaza, joi, conferinta "Litigiile privind Fondurile Europene", eveniment organizat in cadrul programului OLAF - Hercule III, ce vizeaza protectia intereselor financiare ale Uniunii Europene in Romania.
Freedom House Romania organizeaza anul acesta trei conferinte cu tema 'Litigiile privind Fondurile Europene', in urma carora participantii vor intelege mai bine cum trebuie gestionate situatiile practice de suspiciune de frauda/nereguli si consecintele financiare ale acestora.
Astfel, in afara de evenimentul de la Bucuresti, ce va avea loc in perioada 21 - 22 iunie 2018, vor fi tinute conferinte la Cluj, 27 - 28 septembrie 2018, si la Iasi, 15 - 16 noiembrie 2018.
Sursa: Agerpress
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Sondaj Cargus: 63% dintre romani aleg magazine online locale, indiferent de generatie, pentru livrarea mai rapida si returul mai facil
- Opinie Deloitte: Frana brusca pe cheltuielile publice – cu ce conditii vine „pasuirea” de la Comisia Europeana?
- EY Romania: 58% dintre investitori preconizează că atractivitatea României se va ameliora în următorii trei ani
- Studiu Deloitte: 2/3 dintre angajatorii din Romania considera foarte important echilibrul dintre agilitatea necesara dezvoltarii afacerii si stabilitatea de care au nevoie angajatii
- Studiu Deloitte: cantitatea de materii reciclate intrate in economiile lumii creste usor, dar indicele global de circularitate scade, pe fondul consumului galopant de resurse si materii prime virgine
- DAN AIR a efectuat primul zbor comercial pe ruta București - Damasc
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial