Fiscul anunta ca a rambursat in august TVA de aproape 1,2 miliarde lei
Data publicarii: 03-09-2009 | Finante-BanciAgentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) a anuntat miercuri ca, in august, a rambursat TVA de 1,197 miliarde lei, din care 729,61 milioane lei au fost restituite efectiv, iar 467,69 milioane lei au fost compensate cu alte obligatii bugetare restante (deja existente sau acumulate in august).
Astfel, taxa pe valoarea adaugata (TVA) restituita de ANAF a crescut de la 653,46 milioane lei in iunie la 1,075 miliarde lei in iulie, respectiv la 1,197 miliarde lei in august.
"Diferentele platite in plus fata de sumele planificate initial a fi restituite/compensate apar ca urmare a realizarii de compensari suplimentare cu debitele constituite prin depunerea declaratiilor aferente datei de 25 august 2009, precum si datorita aplicarii prevederilor Ordinului presedintelui ANAF nr. 1308/iulie 2009, cu privire la cesiunea de creante bugetare", se mai arata in comunicatul ANAF.
Fiscul a raportat, pentru luna august, 2.810 deconturi cu compensare si restituire, in valoare de 1,072 miliarde lei. Deconturile cu compensare integrala insumau 1,5 milioane lei, iar cele cu compensare partiala - 63 milioane lei, din care cele cu compensare sunt in suma de 1,9 milioane lei, iar cele cu optiune de rambursare si care se vor rambursa in perioada urmatoare sunt de 61,1 milioane lei.
ANAF a mai anuntat ca "s-a inregistrat o scadere cu 33,34% in evolutia valorii deconturilor intarziate si o crestere cu 83,2% in evolutia valorii total TVA rambursata".
In luna august a fost dezvoltata aplicatia informatica prin care contribuabilii isi pot verifica stadiul de solutionare a deconturilor cu sume negative cu optiune de rambursare cu facilitatea de verificare a datei la care va fi operata restituirea prin trezorerie.
Potrivit planului de rambursare a TVA pus la punct de Ministerul Finantelor Publice (MFP), decontarea lunara efectiva se realizeaza la trei termene fixe, respectiv pe 4, 24 si 29 ale lunii, iar 80% din suma lunara stabilita la nivel national stinge deconturile cele mai vechi, iar 20% din suma este alocata deconturilor care se apropie de limita termenului legal de 45 de zile (pentru a nu creste soldul deconturilor cu termen de rambursare depasit).
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- PLG Group preia 100% din Bilete.ro, Entertix.ro și Myticket.ro
- FintechOS l-a cooptat pe Sorin Mirea, un manager cu 20 de ani în industria bancară, pentru a accelera creșterea companiei în Europa Centrală și de Est
- Sondaj Cargus: 63% dintre romani aleg magazine online locale, indiferent de generatie, pentru livrarea mai rapida si returul mai facil
- Opinie Deloitte: Frana brusca pe cheltuielile publice – cu ce conditii vine „pasuirea” de la Comisia Europeana?
- EY Romania: 58% dintre investitori preconizează că atractivitatea României se va ameliora în următorii trei ani
- Studiu Deloitte: 2/3 dintre angajatorii din Romania considera foarte important echilibrul dintre agilitatea necesara dezvoltarii afacerii si stabilitatea de care au nevoie angajatii
- Studiu Deloitte: cantitatea de materii reciclate intrate in economiile lumii creste usor, dar indicele global de circularitate scade, pe fondul consumului galopant de resurse si materii prime virgine
- DAN AIR a efectuat primul zbor comercial pe ruta București - Damasc
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI