Patriciu si un fost premier georgian au cumparat Banca Populara a Georgiei
Data publicarii: 17-09-2009 | Finante-BanciOmul de afaceri roman Dinu Patriciu si fostul premier georgian Vladimer Lado Gugenidze au cumparat Banca Populara a Georgiei, prin intermediul unui vehicul de investitii, de la compania Eurooil, subsidiara a RAK Investment, potrivit agentiei Interfax.
Autoritatea georgiana de supraveghere a confirmat ca banca a fost vanduta, dar a refuzat sa ofere detalii. In schimb, o sursa din interiorul bancii a precizat ca directorul general al Bancii Populare, Zurab Tsulaya, va face un anunt oficial, in cadrul unei conferinte de saptamana viitoare.
Sursele citate de ziarul georgian Commersant sustin ca Patriciu ar fi platit 7 milioane dolari pentru actiuni.
"Stim ca Patriciu este in prezent in Georgia, dar nu a fost facut niciun anunt oficial", au spus jurnalisti de la Commersant.
Anterior se vehicula ca Eurooil a purtat negocieri intensive cu patru grupuri de afaceri straine care si-au exprimat interesul pentru achizitia bancii. Oficiali ai Eurooil spunea ca afacerea ar putea fi finalizata in august, dar nu au dezvaluit identitatea potentialilor cumparatori.
In ianuarie 2009, compania Eurooil, inregistrata in Marea Britanie, a cumparat 65% din actiunile Bancii Populare, reusind apoi sa-si creasca participatia la 89%. Eurooil avea intentia sa obtina 100% din actiuni. In acea perioada, noul cumparator a vandut toate activele non-bancare.
Banca Populara din Georgia a fost fondata in octombrie 2002 si are 211 de unitati in intreaga tara, fiind a 27 banca din statul caucazian ca marime, potrivit Interfax.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Ce zic românii despre siguranța cumpărăturilor online de Black Friday
- Lipsa raportărilor detaliate despre impactul companiilor asupra naturii poate încetini acțiunile globale de protejare a ecosistemelor lumii
- Companiile au închiriat în primele 9 luni circa 750.000 mp de spații, cu 30% mai mult comparativ cu 2024
- Studiu EY: Cum pot companiile să transforme provocările transparenței salariale în avantaje competitive
- Studiu Revolut: Unul din trei români a pierdut bani după ce au urmat sfaturi din mediul online neverificate. 16% au pierdut până la 1.000 de euro din această cauză
- Timișorenii, nota 7,58 la testul „Siguranța Online
- Studiu Deloitte: în ciuda incertitudinii actuale, investitorii din Europa Centrală privesc cu optimism ultimele luni ale anului
- Directiva UE privind transparenta salariala – de cand produce efecte si ce informatii pune la dispozitia angajatilor
- RomInsolv lansează Evoloo, prima aplicație digitală de prevenire a insolvenței din România
- Generația Z din România rescrie regulile investițiilor: mai puțin imobiliare, mai mult piețe de capital
- Break-urile își mențin relevanța: aproape o cincime din vânzările online de mașini din Europa
- Stup, trei ani de sprijin pentru antreprenori: peste 800 de afaceri lansate în România
- Revolut Bank o numește pe Florina Moisei în rolul de Country Manager al sucursalei din Romania
- Majoritatea marilor investiții imobiliare în derulare sunt construite pe foste platforme industriale, multe orașe din țară oferind încă astfel de oportunități
- Reff & Asociatii | Deloitte Legal isi consolideaza echipa prin promovarea a 23 de avocati incepand din luna septembrie 2025