ANEIR: Eximbank tine "cu lunile" in sertare cererile de finantare, descurajand exporturile
Data publicarii: 04-11-2009 | Finante-BanciAsociatia Nationala a Exportatorilor si Importatorilor din Romania (ANEIR) a acuzat dur Eximbank, intr-un comunicat remis miercuri, sustinand ca banca de stat a devenit un "factor de descurajare a exporturilor", in conditiile in care tine "cu lunile" in sertare cererile de finantare sau de garantii.
"Astazi, in conditii de criza acuta, in loc sa se constituie in principalul sustinator al exporturilor (cum s-a stabilit inca de la infiintarea bancii), Eximbank s-a transformat intr-un factor de descurajare a exporturilor", se afirma in comunicat.
"Cererile de finantare sau cele de garantii zac cu lunile prin sertarele 'analistilor' din banca, perioada in care firmele sunt puse pe drumuri sa aduca tot felul de hartii si justificari, ignorandu-se faptul ca niciun client nu poate astepta cu lunile pana i se raspunde la o solicitare", acuza exportatorii, care mentioneaza ca nici bancile comerciale private nu au fost "mai prietenoase" cu exportatorii.
ANEIR acuza si Ministerul Finantelor, care coordoneaza Consiliul interministerial de politici al Eximbank - pe care asociatia o numeste "copilul de suflet al MFP" -, ca "n-a fost capabil sa simplifice procedurile si sa reduca birocratia din banca", desi "a avut grija de mentinerea privilegiilor pentru membrii Consiliului (rasplatiti lunar cu mii de euro)".
Presa a relatat recent ca presedintele bancii, Ionut Costea, are un salariu lunar de peste 20.000 euro si ar primi compensatii foarte mari in cazul in care ar fi inlocuit de la conducerea bancii inainte de expirarea mandatului. Informatia nnu a fost dezmintita de Eximbank, care s-a rezumat sa precizeze, intr-un comunicat, ca salariile actualei conduceri sunt aceleasi cu cele incasate de conducerea anterioara.
In 28 octombrie, presedintele Traian Basescu declara ca "nu este posibil" ca la o banca alimentata de la bugetul de stat, Eximbank, directorul - om politic - sa primeasca un salariu de aproximativ 25.000 de euro pe luna, afirmand ca are "un sentiment de revolta" ca aici nu se aplica Legea unitara de salarizare.
"Va spun eu unde am un sentiment de revolta ca s-a scapat, la Eximbank, la domnul Costea s-a scapat. Dar nu e vorba de domnul Costea, o banca a statului care trebuie sa dea garantii pentru operatiuni de comert exterior, se duce un om politic acolo si are circa 25.000 de euro salariul pe luna. Nu este posibil, cand acea banca este alimentata cu bani de la bugetul de stat. Deci si Eximbank-ul trebuie sa ramana in regimul institutiilor statului", afirma Basescu.
Presedintele Eximbank este Ionut Costea, cumnatul presedintelui PSD Mircea Geoana, iar functia a fost obtinuta de PSD in urma negocierilor politice cu PDL, la formarea Guvernului Boc.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- PLG Group preia 100% din Bilete.ro, Entertix.ro și Myticket.ro
- FintechOS l-a cooptat pe Sorin Mirea, un manager cu 20 de ani în industria bancară, pentru a accelera creșterea companiei în Europa Centrală și de Est
- Sondaj Cargus: 63% dintre romani aleg magazine online locale, indiferent de generatie, pentru livrarea mai rapida si returul mai facil
- Opinie Deloitte: Frana brusca pe cheltuielile publice – cu ce conditii vine „pasuirea” de la Comisia Europeana?
- EY Romania: 58% dintre investitori preconizează că atractivitatea României se va ameliora în următorii trei ani
- Studiu Deloitte: 2/3 dintre angajatorii din Romania considera foarte important echilibrul dintre agilitatea necesara dezvoltarii afacerii si stabilitatea de care au nevoie angajatii
- Studiu Deloitte: cantitatea de materii reciclate intrate in economiile lumii creste usor, dar indicele global de circularitate scade, pe fondul consumului galopant de resurse si materii prime virgine
- DAN AIR a efectuat primul zbor comercial pe ruta București - Damasc
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI