Pretul de vanzare al apartamentelor, cerut de proprietari, a scazut cu 12-20% in ultimele 12 luni
Data publicarii: 01-02-2011 | ImobiliarePreturile medii de vanzare la apartamente, solicitate de proprietari in Bucuresti, au scazut in ianuarie cu 12-20% fata de aceeasi luna din 2010, cel mai accentuat regres fiind consemnat la unitatile cu patru camere, potrivit unui raport de monitorizare realizat de AnunturiParticulari.ro.
Astfel, in ianuarie 2011 o garsoniera a fost cotata la pretul mediu de 37.411 euro, cu 3% mai scazut decat in luna precedenta si cu 12% mai mic fata de ianuarie 2010.
Pentru apartamentele de doua camere, pretul mediu de vanzare a stagnat in decembrie 2010 - ianuarie 2011 la putin peste 60.000 de euro, iar comparativ cu prima luna a anului trecut a consemnat o scadere de 13%.
Pretul mediu al apartamentelor de trei camere a fost cotat la valoarea de 82.019 euro in ianuarie, cu 2% sub pretul din decembrie 2010. Raportat la ianuarie 2010, pretul este mai mic cu 15%.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Deloitte Romania a asistat ROCA Investments in preluarea pachetului de 20% din actiunile Grupului Adrem
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România