Ford inchide doua uzine din Marea Britanie si concediaza 1.500 de angajati
Data publicarii: 26-10-2012 | Auto
Constructorul auto american Ford va elimina 1.500 de locuri de munca prin inchiderea a doua din uzinele sale din Marea Britanie, au declarat joi pentru AFP si Reuters surse sindicale.
Un lider sindical a precizat ca Ford va inchide uzina sa de la Southampton, unde este produsa autoutilitara Transit, precum si presele de la uzina Dagenham, care produce caroserii pentru utilitara Transit. Constructorul american urmeaza sa transfere productia utilitarei Transit in Turcia.
'O mie de locuri de munca vor fi eliminate la Dagenham si 500 la Southampton', a declarat un purtator de cuvant al sindicatului GMB la sfarsitul unei intalniri intre conducerea Ford si sindicatele din Marea Britanie.
Grupul Ford urmeaza sa faca un anunt oficial in jurul orei 13.00 GMT.
Constructorul auto american are aproximativ 11.400 de angajati in Marea Britanie unde are facilitati de productie la Dagenham, Halewood (nord-vest) si Bridgend (Tara Galilor).
Uzina Ford de la Southampton este a patra uzina de productie de automobile din Europa care a fost inchisa in acest an, dupa ce PSAPeugeot Citroen a decis sa inchida uzina din apropiere de Paris iar General Motors a decis sa inchida uzina de la Bochum. In plus, anuntul vine la o zi dupa ce Ford a decis sa inchida uzina sa de la Genk (Belgia) si sa elimine 4.300 de locuri de munca in cadrul unui amplu program de restructurare.
In Romania, Ford Motor a inceput in 25 iunie productia de serie a noului model de automobile Ford B-Max la fabrica din Craiova. Noua fabrica de productie a vehiculelor de la Craiova este rezultatul unei investitii de peste 500 de milioane de euro efectuate de Ford.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău