Calota: Zilele acestea finalizam legea speciala pentru organizarea si functionarea sistemului de alimentare cu energie termica
Data publicarii: 13-09-2017 | EconomieDiscutiile in Parlament pe proiectul de lege privind serviciul public de alimentare cu energie electrica au fost finalizate marti, iar zilele acestea urmeaza ca actul normativ sa fie finalizat, a declarat, marti, vicepresedintele Autoritatii Nationale de Reglementare in domeniul Energetic Emil Calota, la o dezbatere pe teme energetice organizata de Camera de Comert Romano-Germana (AHK).
"Chiar azi am terminat discuțiile în Parlament pe legea privind serviciul public de alimentare cu energie termică (...) Energia termică este un domeniu pe care l-am preluat la finele anului trecut. Zilele acestea finalizăm legea specială pentru organizarea și funcționarea sistemului de alimentare cu energie termică. Deși e o problemă locală, este, în opinia mea, problema sistemului energetic românesc, nu doar în București (...). Bucureștiul, după opinia mea, are nevoie de cel puțin 12-15 ani de un program de investiții foarte bine susținut, constant păstrat pe niște parametri definiți corect de la început pentru reformarea sistemului centralizat. (...) Fenomenul de debranșare în sistemul centralizat întrece ca nivel de concurență rebranșarea vechilor consumatori. Cu alte cuvinte, sistemele centralizate sunt în momentul acesta într-o competiție pe care o pierd în fiecare zi între cei care vor să monteze centrale și cei care rămân încă alimentați în sistem centralizat. Din punctul meu de vedere, este o problema critică pentru România sistemul energetic românesc și, din cauza aceasta, încercăm printr-o lege, măcar ca pe viitor sistemele viitoare să fie bine gândite, eficiente și competitive din punct de vedere al ofertei de servicii pentru populație", a explicat Calotă.
Potrivit acestuia, o mare problemă este și eficiența energetică, motiv pentru care ANRE are în Parlament o lege privind un plan de eficiență, care stabilește direcțiile de acțiune, monitorizează ministerele și autoritățile responsabile în plan sectorial, dar și planul sectorial de acțiune și planurile individuale de eficientizare la nivelul marilor consumatori.
"În România sunt două zone unde avem cele mai mari niveluri de ineficiență energetică. Unul este, în general, locuirea — tot ce înseamnă clădiri, publice și individuale, și al doilea mare sector cu mari ineficiențe îl reprezintă infrastructura de transport și distribuție în sistem centralizat din marile orașe. România are și o structură de consum pe partea de încălzire atipică față de țările membre, pentru că încă avem o zonă rurală subdezvoltată, cu o pondere importantă, 49,4% din populație încă locuiește în zone rurale, cu sisteme de încălzire de tip dezorganizat, consumând în mod absolut ineficient biomasă, lemn", a mai spus vicepreședintele ANRE.
Camera de Comerț Româno-Germană a organizat, marți, primul econet meeting al sezonului, cu tema "Legal Update Energie și Mediu". Întâlnirile econet meetings sunt evenimente tematice de networking sub motto-ul "Cooperare româno-germană pentru dezvoltare durabilă", care se adresează membrilor AHK și partenerilor econet.
Sursa: Agerpress
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Romania si dubla provocare a securitatii: investitii in aparare si rezilienta cibernetica
- Hankook raporteaza pentru Q1 2026 vanzari de aproximativ 3 miliarde EUR si un profit operational de aproximativ 295 mil EUR
- Studiu Deloitte: economia mondiala pierde anual peste 25 de trilioane de euro, aproape o treime din PIB-ul global, din cauza utilizarii ineficiente a resurselor
- Colliers a consiliat AFI Europe in achizitia unui portofoliu de sase centre comerciale regionale din Romania de la MAS, in cea mai mare tranzactie de retail din istoria pietei locale
- Romania contrazice tendinta europeana: investitiile straine directe au crescut cu 16% in 2025
- Piata de birouri din Bucuresti a crescut in primul trimestru din 2026, dar ramane sub nivelurile pre-pandemie
- Economia Romaniei ramane in recesiune tehnica
- Opinie Deloitte: Conformarea la noile reguli de combatere a spalarii banilor - termene limita, pasi necesari si noi entitati vizate
- Titlurile de stat Fidelis revin în mai: randamente de 7,5% în lei și 6,25% în euro, sub nivelurile anterioare
- Instabilitatea politica zguduie pietele: leul pierde teren, iar riscurile pentru companii se amplifica
- Update 3: Curs record anuntat de BNR: euro depaseste 5,26 lei
- Inceputul lui 2026 arata o tendinta clara a romanilor de a-si planifica din timp vacantele, cu accent pe siguranta
- Cheltuielile auto, din rutina contabila in zona de risc fiscal: de ce a devenit deductibilitatea fiscala o prioritate pentru ANAF
- Polarizare pe piata birourilor: 87% dintre companiile mari isi mentin suprafatele de birouri, in timp ce firmele mici se extind
- Studiu Deloitte Romania despre piata locala de arta: pictura contemporana domina optiunile de achizitie