BERD va finanta cu aproximativ 300 milioane euro magistrala de metrou spre Otopeni
Data publicarii: 16-01-2018 | EconomieBanca Europeana de Reconstructie si Dezvoltare (BERD) a decis sa aloce suma de aproximativ 300 de milioane de euro pentru completarea aranjamentului financiar la magistrala de Metrou M6 (1 Mai - Otopeni, n.r.) a anuntat, luni, ministrul Transporturilor, Felix Stroe, într-o conferinta de presa.
"Astazi am avut o noua întâlnire de lucru cu BERD. Vreau sa precizez ca aceste întâlniri sunt saptamânale. Astazi, reprezentantii BERD ne-au dat o veste foarte buna. S-a luat decizia finala la Londra, la BERD, pentru alocarea sumei de aproximativ 300 de milioane de euro pentru completarea aranjamentului financiar la magistrala de metrou M6. Este un lucru extrem de pozitiv care trebuie sa ne aduca bucurie", a spus ministrul.
De asemenea, acesta a adaugat ca de luni este operationala echipa care lucreaza, împreuna cu echipa Bancii Mondiale, la proiectul autostrazii Ploiesti - Brasov.
"În conformitate cu calendarul pe care mi l-am asumat cu BM, astazi, 15 ianuarie, a devenit operationala unitatea de implementare care este încadrata de specialisti competenti, are logistica necesara, toate conditiile si a început sa lucreze. De astazi este operationala echipa care lucreaza, împreuna cu BM, la proiectul autostrazii Ploiesti - Brasov. Sunt lucruri în care nu credea nimeni în urma cu foarte putin timp si care astazi au demarat si nu mai pot fi oprite chiar daca cineva ar dori acest lucru", a subliniat Stroe.
La sfârsitul anului trecut, Ministerul Transporturilor a anuntat ca a aprobat si transmis recent, la Comisia Europeana, cererea de finantare pentru Magistrala 6 de metrou 1 Mai - Otopeni, cu o valoare totala a proiectului de circa 1,392 miliarde de euro.
Noua linie de metrou va avea o lungime de 14,2 km si 12 statii.
Sursa: Agerpress
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des
- Programul de sustenabilitate Schneider Electric își urmărește obiectivele sale pentru 2024