Legrand a obținut certificarea GEEIS-Diversity
Data publicarii: 10-02-2021 | LifestyleLegrand, unul dintre cei mai mari specialiști la nivel global din domeniul infrastructurii electrice și digitale, a obținut de curând certificarea GEEIS-Diversity, Standardul European și Internațional în Egalitate de Gen, certificare înființată de Arborus și auditată de Bureau Veritas Certification. Aceasta confirmă progresul companiei în ceea ce privește eforturile de incluziune profesională, diversitatea și egalitatea, principii care stau deja la baza strategiilor de CSR și HR ale grupului.
Standardul GEEIS a fost înființat în anul 2010 și își propune să ofere companiilor instrumente eficiente de monitorizare în ceea ce privește principiile egalității profesionale dar și să asigure egalitate de șanse angajaților. Șapte ani mai târziu, în 2017, standardul GEEIS-Diversity a fost recunoscut ca certificare adițională.
Având la bază convingerea că diversitatea și incluziunea profesională sunt principii de bază care stimulează performanța, calitatea vieții respectiv inovarea în cadrul unei companii, Legrand încurajează egalitatea de gen și își propune în permanență să valorifice talentele care susțin dezvoltarea grupului. Politicile amintite mai sus definesc direcțiile Legrand în cinci domenii extrem de importante precum incluziunea persoanelor LGBT+, diversitatea socială și culturală, egalitatea de gen, incluziunea persoanelor cu dizabilități și buna colaborare dintre generații. Până în anul 2030, grupul își propune să atingă obiectivul parității de gen și o pondere feminină de o treime în cadrul posturilor de conducere.
“Legrand este dedicat angajaților săi din întreaga lume, demonstrând cel mai mare respect pentru drepturile omului, diversitate, siguranță, bunăstare și susținerea talentelor acestora. Suntem încântați că am primit certificarea GEEIS-Diversity pentru sediul nostru central și Franța. Această certificare demonstrează recunoașterea din exterior a eforturilor Grupului în ceea ce privește promovarea egalității de șanse și a continuării procesului de îmbunătățire. De asemenea, această certificare ne va încuraja, fără îndoială, să aplicăm aceste inițiative și în cadrul filialelor din întreaga lume.”, a declarat Bénédicte Bahier, Vicepreședinte Executiv, Divizia de Resurse Umane, Legrand.
Certificările GEEIS și GEEIS-Diversity sunt destinate companiilor europene și internaționale care își doresc și și-au propus să participe activ la formarea unei societăți mai echitabile care să aibă la bază egalitatea de gen și diversitate. Sunt certificări concepute pentru toate companiile din lume, indiferent de mărimea sau domeniul de activitate ale acestora.
Standardul GEEIS a fost înființat în anul 2010 și își propune să ofere companiilor instrumente eficiente de monitorizare în ceea ce privește principiile egalității profesionale dar și să asigure egalitate de șanse angajaților. Șapte ani mai târziu, în 2017, standardul GEEIS-Diversity a fost recunoscut ca certificare adițională.
Având la bază convingerea că diversitatea și incluziunea profesională sunt principii de bază care stimulează performanța, calitatea vieții respectiv inovarea în cadrul unei companii, Legrand încurajează egalitatea de gen și își propune în permanență să valorifice talentele care susțin dezvoltarea grupului. Politicile amintite mai sus definesc direcțiile Legrand în cinci domenii extrem de importante precum incluziunea persoanelor LGBT+, diversitatea socială și culturală, egalitatea de gen, incluziunea persoanelor cu dizabilități și buna colaborare dintre generații. Până în anul 2030, grupul își propune să atingă obiectivul parității de gen și o pondere feminină de o treime în cadrul posturilor de conducere.
“Legrand este dedicat angajaților săi din întreaga lume, demonstrând cel mai mare respect pentru drepturile omului, diversitate, siguranță, bunăstare și susținerea talentelor acestora. Suntem încântați că am primit certificarea GEEIS-Diversity pentru sediul nostru central și Franța. Această certificare demonstrează recunoașterea din exterior a eforturilor Grupului în ceea ce privește promovarea egalității de șanse și a continuării procesului de îmbunătățire. De asemenea, această certificare ne va încuraja, fără îndoială, să aplicăm aceste inițiative și în cadrul filialelor din întreaga lume.”, a declarat Bénédicte Bahier, Vicepreședinte Executiv, Divizia de Resurse Umane, Legrand.
Certificările GEEIS și GEEIS-Diversity sunt destinate companiilor europene și internaționale care își doresc și și-au propus să participe activ la formarea unei societăți mai echitabile care să aibă la bază egalitatea de gen și diversitate. Sunt certificări concepute pentru toate companiile din lume, indiferent de mărimea sau domeniul de activitate ale acestora.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Banca Transilvania: BT si Simona Halep continua parteneriatul
- Hidroelectrica aniversează 1 an de la listarea istorică din 2023 la Bursa de Valori București
- România: Decontul de TVA față în față cu Decontul precompletat de TVA: încă 6 luni la dispoziție pentru calibrarea RO e-TVA
- Mihai Kis este noul Director de Vânzări Distribuitori pentru Schneider Electric România, Moldova şi Armenia
- Revolut in 2023: venituri de peste 2,2 miliarde USD și un profit record de 545 milioane USD
- Modalități de îmbunătățire a rentabilității proprietăților comerciale prin amenajări mai rapide: nou studiu
- Hidroelectrica anunță atribuirea contractului pentru retehnologizarea Vidraru
- Hațegan Attorneys: Capacele de PET atașate obligatoriu sticlelor din 3 iulie, conform noii reguli UE
- Opinie Deloitte: Economia circulara in retail. De unde incepe schimbarea?
- Hidroelectrica inaugurează Microcentrala Poiana Ruscă
- Deloitte Romania a asistat Alior Bank in vanzarea catre Patria Bank a unui portofoliu de credite performante acordate persoanelor fizice in valoare de 97 mil. lei
- SigurantaOnline.ro oferă recomandări de vacanță în siguranță: cum să eviți capcanele din mediul online
- Ines Rocha devine noul Director Regional al IFC pentru Europa
- Studiu EY: politici și controverse fiscale - ce ar trebui să aibă în vedere companiile în acest an?
- Fondul ETF BET Patria – Tradeville depaseste 300 milioane lei in active totale